Soslu Makarna Kaç Kalori?dir?
12 Temmuz 2024

Soslu Makarna Kaç Kalori?dir?

Soslu Makarna Kaç Kalori?

Soslu makarna, makarna besin değeri olarak oldukça düşük kalorili bir besin kaynağıdır. Diyet yapan kişilerin karbonhidrat olarak, ekmek yerine haftada 1-2 defa tükettiği bir besin olarak bilinir. Makarna tek başına bir kalori ya da kilo içermez. Soslu makarna tercih edilirse o zaman kalori olarak da, kilo olarak değişim gösterir. Soslu makarnanın kalorisi, makarna üzerinde kullanılan sos çeşitlerine göre değişir. Sosta kullanılan domates, salça, yağ, mantar, et, balık, sebze ya da peynir kalori değişikliğinde farklılık gösterir. Soslu makarna kalori olarak, ortalama 220 kalori olarak bilinir. Karbonhidrat ve lif kaynağı olarak geniş bir besin değerine sahip olan makarna bol bol tüketilmesinde fayda vardır.

Soslu Makarna ve Kalori Değerleri

Soslu makarna kalori olarak; yağ oranı biraz daha az eklenirse daha düşük kaloride olur. Salça soslu makarna kalori olarak, 200 kaloridir. Domates soslu makarna ise 235 kaloridir. Bu kaloriler orta porsiyon bir tabak için geçerlidir. Çocuklar için besleyici olan soslu makarna, büyümelerinde vücut için gerekli olan enerjiyi vererek vücut dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Soslu makarna kalori olarak, şeker hastalarına ağır gelir. Bu yüzden şeker hastalarının makarna ve soslu makarna çeşitlerinden uzak durması, vücut sağlığı için gereklidir. Makarna içerisinde bulunan şeker oranı, insülin direncini etkileyerek, şeker hastalarının etkilenmesini sağlar. Diyet yapan kişilerin, çok fazla tercih ettiği soslu makarna, yoğurt sosu ile tüketildiğinde tokluk hissi verir. Soslu makarna insan vücuduna enerji vermekle birlikte, uzun süre açlık hissi oluşturmamakta ve tokluk hissi verir. Mide sindiriminde kolayca sindirilen soslu makarna, mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır.

Soslu Makarnanın Besin Değerleri

Soslu makarna içerisinde bulunan A vitamin grupları, B vitamin grupları ve E vitaminleri, demir, fosfor, magnezyum ve mineraller bulunarak vücuda direnç verir. Metabolizmayı hızlandırarak, zayıflamaya yardımcı olan makarna, yoğurt ile tüketildiğinde oldukça düşük bir kaloriye sahip olur.

Soslu Makarna Kaç Kalori, Besin Değerleri

1 orta boy soslu makarna için:

Karbonhidrat: 50 gram

Protein: 7.1 gram

Yağ: 1.9 gram

Lif: 2.01 gram

Kolesterol: 0 mg

Sodyum: 250 mg

Potasyum: 38 mg

Kalsiyum: 7.8 mg

A vitamini: 12.01 mg

Demir: 0.06 mg

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hazin

12 Temmuz 2024 Cuma

Soslu makarnanın kalorisi gerçekten bu kadar düşük mü? Diyet yaparken sosün içeriğine dikkat etmek gerekiyor sanırım, özellikle yağ ve peynir kullanıldığında kalori artıyor mu? ޞeker hastaları için neden bu kadar sorunlu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hazin,

Soslu makarnanın kalorisi, kullanılan sosun içeriğine göre çok farklılık gösterebilir. Özellikle yağ ve peynir gibi kalori yoğunluğu yüksek malzemeler kullanıldığında, makarnanın kalori değeri de artar. Diyet yaparken bu nedenle sos seçimine dikkat etmek önemli. Daha hafif, sebze bazlı soslar tercih ederek kalori miktarını düşürebilirsiniz.

ޞžeker hastaları için de durum benzer; karbonhidrat içeriği yüksek olan makarna, kan şekerini hızlıca yükselttiği için dikkatle tüketilmeli. Aynı şekilde, soslarda kullanılan şeker ve yağ miktarı da kan şekerini etkileyebilir. Dolayısıyla, şÂžeker hastalarının bu tip yiyecekleri tüketirken ekstra özen göstermesi gerekir.

Sevgiler,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makarnanın Yanına Ne Gider?

Makarnanın Yanına Ne Gider?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ton Balıklı Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Ton Balıklı Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Salatası Oktay Usta Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Salatası Oktay Usta Tarifi ve Malzemeleri

Körili Makarna Sosları Tarifi ve Malzemeleri

Körili Makarna Sosları Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Etli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Etli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Diyet Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Diyet Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Rüyada Makarna Görmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Makarna Görmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Güncel

Beşamel Soslu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Beşamel Soslu Makarna Tarifi ve Malzemeleri