Fiyonk Makarna Tarifi ve Malzemeleri
19 Haziran 2024

Fiyonk Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Fiyonk makarna; ülkemizde belki de tadını bilmeyen kimsenin olmadığı, en çok tercih edilen makarna tariflerinden biridir. Ev hanımlarının akşam yemeklerinde veya misafir yemeklerinde tercih edişinden, öğrenci evleri, bekar evleri, vb. yerlerde sık sık hazırlanan pratik bir tarif oluşuna kadar fiyonk makarna, her mutfak seviyesindeki ve her kesimdeki insanın rahatça hazırlayabileceği bir tariftir. Yazının devamında da ilk defa kendisi hazırlayacak olanlar için fiyonk makarna için gerekli olan malzemelerden ve fiyonk makarna tarifinin adım adım hazırlanışından bahsedilmiştir.

Fiyonk Makarna İçin Gerekli Malzemeler
  • 2-3 adet domates
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 paket fiyonk makarna
  • 70 gram kaşar peynir (Rendelenmiş olacak)
  • Yeterli miktarda tuz
  • 2-3 diş sarımsak
  • Yarım yemek kaşığı sıvı yağ
NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları standart 4-5 kişilik servis için daha uygundur. Farklı sayıda servis yapacak olanların malzeme miktarlarını kişi sayısına göre orantılı olarak ayarlaması gereklidir.

Fiyonk Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

Fiyonk makarna tarifine başlamadan önce bazı malzemeler üzerinde ön hazırlık yapılması gereklidir. Ayrıca fiyonk makarnanın kendisi ve sosu ayrı ayrı hazırlanacağından; malzemeleri öncesinden buna göre gruplamakta da fayda vardır. Tahmin edileceği üzere ilk olarak domateslerin kabukları soyulmalı ve fiyonk makarnaya sos olarak ilave etmeye uygun küçüklükte parçalara kesilmelidir. Domatesler bu şekilde hazırlandıktan sonra sırası geldiğinde kullanılmak üzere bir kenara konur. Bu işlemden sonra tıpkı domatesler gibi sarımsaklar da fiyonk makarnaya karıştırmaya uygun bir şekilde iyice ezilerek toz haline getirilir. Sos hazırlama aşaması sırasında domatesler ve sarımsaklar kullanılacaktır. Ayrıca fiyonk makarnayı pişirme işlemi için uygun bir tencerenin ve sosu kavurmak üzere uygun bir tavanın da hazır edilmesinde fayda vardır.

Fiyonk Makarnanın Haşlanması

Yukarıdaki hazırlıklar yapıldıktan sonra fiyonk makarna tarifine başlanabilir. İlk olarak tarifin ana kısmı olan fiyonk makarnanın haşlanarak uygun kıvama getirilmesi gereklidir. Bunun için; haşlama işlemi için hazırlanmış olan tencereye bir paket fiyonk makarna boca edilir ve yükseklik seviyesi tam fiyonk makarnaların hizasına gelinceye kadar su doldurulur. Yarım yemek kaşığı sıvı yağ ile tuz da bu tencere içerisine dökülür. Daha sonra ocak açılarak fiyonk makarnalar tencerenin içinde haşlanmaya başlanır. Haşlama ve pişme işlemi sırasında fiyonk makarnanın başında durmak ve kıvamını sık sık takip ederek gerekli olduğunda hafifçe karıştırmak faydalı olacaktır. Böylece fiyonk makarnanın kıvamı daha dengeli olacak ve tariften daha yüksek verim alınacaktır. Bu püf noktalara dikkat edilerek yapılan pişirme işleminin tahmini süresi 15-20 dakika kadardır. Fiyonk makarnalar yeterince yumuşayıp istenen kıvama geldikten sonra fiyonk ocaktan alınır ve 5-10 dakika kadar dinlenmeye bırakılır.

Sosun Hazırlanması

Fiyonk makarnayı pişirme aşaması yukarıda anlatıldığı gibi tamamlandıktan sonra sıra sosun hazırlanmasına gelmiştir. Bu aşamada öncesinde hazırlanmış olan domatesler ve sarımsakların yanı sıra seçilen tavayı yağlamaya yetecek kadar tereyağı da gerekecektir. Sos kızartma işlemi için seçilen tavaya ilk önce tereyağı konur. Ocağa konan tavadan tereyağının iyice erimesi ve tüm yüzeye dağılması beklenir. Sonrasında ise ufak parçalar halinde kesilmiş domatesler ile ufalanmış sarımsaklar da tavaya atılarak kavurma işlemine başlanır. Kavurma işlemi sırasında da tıpkı fiyonk makarna aşamasında olduğu gibi işlemi an be an takip ederek gerektiğinde karıştırılması uygun olacaktır. Sarımsaklar kokusunu iyice dışarı verince ve domateslerin suyu çekilince fiyonk makarna sosu hazır demektir. Bu şekilde ocaktan alınan sos; artık fiyonk makarnaların üzerine dökülmeye hazırdır.

Son Dokunuşlar

Fiyonk makarna tarifi için sadece birkaç basit aşama kalmıştır. Sosun hazırlanışı sırasında tencerede dinlendirilmiş olan fiyonk makarnaya; tavadaki domates-sarımsak sosu olduğu gibi dökülür ve göz kararıyla homojen oluncaya kadar karıştırılır. Son olarak rendelenmiş kaşarlar da tencereye dökülerek karıştırma işlemine devam edilir. Burada şunu belirtmek gerekir ki; kaşar peyniri, domates, vs. soslar tamamen isteğe bağlıdır. İsteyen sade fiyonk makarna aşamasını gerçekleştirerek tarifi tamamlayabileceği gibi, isteyen tadı bozmayacak şekilde farklı sos malzemeleri de kullanabilir.

Yukarıdaki işlem de tamamlandıktan sonra fiyonk makarnanın yeterince ılıması beklenir. Daha sonra tabaklara konarak servis edilir.

Fiyonk makarna tarifi tamamlanmıştır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Tavuklu Makarna

Tavuklu Makarna

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soslu Makarna Kaç Kalori?dir?

Soslu Makarna Kaç Kalori?dir?

Karidesli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Karidesli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Soslu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Soslu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Fesleğenli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Fesleğenli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kepekli Makarna Kalori Değerleri

Kepekli Makarna Kalori Değerleri

Güncel

Sahurda Makarna Yenir  mi?

Sahurda Makarna Yenir mi?

Salçalı Makarna Kalori Değerleri

Salçalı Makarna Kalori Değerleri

Makarna Pişirme Nasıl Yapılır?

Makarna Pişirme Nasıl Yapılır?

Evde Makarna Nasıl Yapılır?

Evde Makarna Nasıl Yapılır?