Çubuk Makarna Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Çubuk Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Çubuk makarna; neredeyse herkesin bildiği, geçmişten günümüze kadar sık sık hazırlanan en meşhur makarna tariflerinden biridir. Lezzetli olması açısından akşam yemeklerinde veya misafir günlerinde ev hanımları tarafından tercih edilebildiği gibi; pratikliği açısından öğrenci ve bekar evlerinde de sık sık tercih edilen çubuk makarna; her mutfak seviyesindeki ve her kesimdeki insana hitap eden, rahatça hazırlanabilecek tariftir. Yazının devamında da bu efsane tarifi ilk defa deneyecekler için gerekli olan malzemeler ve çubuk makarna tarifinin adım adım hazırlanışı yazılmıştır:

Çubuk makarna tarifi için gerekli malzemeler
  • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2-3 adet domates
  • Yarım paket çubuk makarna
  • 2-3 diş sarımsak
  • Yarım yemek kaşığı salça (Biber salçası tavsiye edilir)
  • Yeterli miktarda tuz
  • Yarımşar demet maydanoz ve dereotu
NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları 3-5 kişilik standart servis sayısı için ayarlanmıştır. Farklı sayıda servis yapacak olanların; malzeme miktarlarını bununla orantılı olarak ayarlamaları gereklidir. Ayrıca; sos hazırlama aşamalarındaki her şey tamamen isteğe bağlıdır. İsteyen sadece çubuk makarna pişirebileceği gibi; isteyen yukarıda verilenlerden de farklı malzemeler kullanarak çubuk makarna sosu hazırlayabilir.

Çubuk makarna tarifi nasıl yapılır?

Çubuk makarna tarifine başlamadan önce ilk olarak bazı malzemelerin birtakım hazırlık işlemlerinde geçirilmesi gereklidir. Ayrıca; tarif iki ana kısım halinde hazırlanacağı için malzemelerinde bu aşamalara göre gruplandırılması; çubuk makarnanın daha hızlı hazırlanmasını sağlayacaktır. İlk olarak haşlama işlemine uygun bir tencere ile kavurma işlemine uygun bir tava seçilir. Bunlar ilerleyen tarif aşamalarında kullanılacaktır. Malzemelerden de 2-3 adet domatesin kabukları soyularak kesilir ve çubuk makarnaya sos olarak eklenmeye uygun küçüklükte parçalara ayrılır. Aynı şekilde 2-3 diş sarımsak da iyice ezilip ufalanarak, tarif için kullanılmadan önce toz haline getirilir. Maydanoz ve dereotunun da bir bıçak yardımıyla kabaca ufak parçalara kesilmesi gereklidir. Domates ve sarımsak ilerideki aşamalarda görüleceği üzere sos kavurma işlemi için beraber kullanılacaktır.

Yukarıdaki hazırlıklar tamamlandıktan sonra çubuk makarna tarifine başlanabilir. Çubuk makarna tarifi; makarnanın hazırlandığı ve sosun hazırlandığı kısım olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. İlk olarak sade çubuk makarna hazırlanacaktır. Bunun için yarım paket çubuk makarna elle birkaç kere kırılarak; haşlama işlemi için hazırlanan tencereye boca edilir ve makarnanın hizasında kadar tencereye su doldurulur. Son olarak bu karışıma yeterli miktarda tuz ile 2 yemek kaşığı sıvı yağ ekildikten sonra tencere ocağa konur ve çubuk makarnanın haşlama işlemine başlanır. Çubuk makarna bu şekilde yumuşayarak tarif için uygun kıvama gelirken, tencerenin başında durulmasında ve çubuk makarnaların arada sırada karıştırılmasında fayda vardır. Bu hususlara dikkat edilerek haşlama işlemine devam edilirse; tahminen 15-20 dakikalık bir süre yeterli olacaktır. Çubuk makarnalar yeterince yumuşadıktan sonra tencereden alınır; bir makarna süzgecine konarak soğuk sudan geçirilir ve süzülmeleri sağlanarak dinlenmeye bırakılır.

Çubuk makarnalar bu şekilde hazırlandıktan sonra sosun hazırlandığı aşamaya geçilebilir. Bunun için kavurma işlemi yapılmak üzere seçilen tava alınarak içine yeterli miktarda tereyağı konur ve ocakta eriyerek tavanın tüm yüzeyine yayılması sağlanır. Daha sonra da rendelenmiş olan domatesler ile ufalanmış olan sarımsaklar ve salça bu tavaya dökülerek kavurma işlemine başlanır. Kavurma işlemi sırasında da tıpkı çubuk makarnanın hazırlanışında olduğu gibi ara ara karıştırmakta fayda vardır. Sarımsakların kokusunu dışarı vermesi ve domateslerin suyunu çekerek kuruması; sosun yeterince kavrulduğunun göstergesidir. Bu noktadan sonra tava, ocaktan alınır.

Çubuk makarna sosu da hazırlandıktan sonra artık tarif için birkaç basit işlem kalmıştır. Soğuk sudan geçirilerek dinlendirilen çubuk makarnalar tekrar tencereye alınırlar ve kalan zeytinyağıyla beraber bir süre ısıtılırlar. Bu ısıtma işlemi için çok uzun süre beklenmesine gerek yoktur. Çubuk makarnaların sosu özümseyecek ve özleşecek kadar ısınması yeterlidir.

Çubuk makarna ısıtıldıktan sonra tabaklara alınır. Tabaktayken üzerlerinde tavadaki sos gezdirilir ve son olarak maydanoz ile dereotu serpilir.

Çubuk makarna tarifi tamamlanmıştır ve servis etmeye hazırdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Makarna Nasıl Pişirilir

Makarna Nasıl Pişirilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makarnanın Yanına Ne Gider?

Makarnanın Yanına Ne Gider?

1 Tabak Makarna Kaç Kalori?

1 Tabak Makarna Kaç Kalori?

Makarna Kaç Kalori? Makarna Besin Değerleri

Makarna Kaç Kalori? Makarna Besin Değerleri

Sahurda Makarna Yenir mi?

Sahurda Makarna Yenir mi?

Fırında Tavuklu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Tavuklu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Mantarlı Soslu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Mantarlı Soslu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Makarna Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Süslemesi Nasıl Yapılır?

Makarna Süslemesi Nasıl Yapılır?

Kekikli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Kekikli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Fiyonk Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Fiyonk Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Kilo Yapar mı?

Makarna Kilo Yapar mı?

Makarna Pişirme Nasıl Yapılır?

Makarna Pişirme Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Makarna Tarifi ve Malzemeleri