Makarna Haşlaması Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Makarna Haşlaması Nasıl Yapılır?

Makarna Haşlama, Yapımı çok basit olan makarna haşlama, fiyatının ucuz ve doyurucu olduğu için özellikle öğrenci evlerinin vazgeçilmezidir. Özellikle tercihinize göre yanına yapacağınız bir sos ile mükemmel bir akşam yemeği yiyebileceğinizin garantisini verebiliriz. Makarnanın burgu, fiyonk, kalem, mantı, erişte, boncuk, düdük, çubuk makarna gibi pek çok türü vardır. Bu makarnalardan istediğinizi tercih edebilirsiniz. Makarna yapmak ucuz olmanın yanında aynı zamanda kısa bir sürede piştiği için çat kapı evinize gelen misafirlerinize yanına yapacağınız güzel bir sos ile hemen ikram edebileceğiniz bir yemek olacaktır.

Makarna haşlama her ne kadar kolay bir yemek olsa da dikkat etmeniz gereken şeyler vardır aksi takdirde bir paket makarnanız heba olabilir. Şimdi anlatacağımız birkaç tane püf nokta ile sizde mükemmel bir makarna yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
  • Öncelikle makarna yaparken derin ve büyük bir kap seçilmedir. Aksi takdirde makarnanın suyunun taşması ya da makarnanın tam pişmemesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.
  • Tencereye tencerenin dörtte üçü kadar su konulmalıdır. Aksi takdirde suyun taşıp tüpün kirlenmemesi için fazla su ya da makarnamızın bazı yerlerinin pişmemesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.
  • Su kaynadıktan sonra suyun içine tuz atılmalıdır. Bir paket makarnaya bir yemek su kaşığı yeterlidir. İsteğinize göre daha fazla da tuz atabilirsiniz.
  • Yine su kaynadıktan sonra tencereye makarna atılmalıdır. Her ne kadar aceleniz olursa olsun su fokurdamadan makarnayı tencereye atmayınız
  • Makarna haşlarken asla haşlanan suya yağ atılmamalıdır. Bu makarnamızın sosa yapışıp tam karışmasını önleyebilir.
  • Makarna haşlarken makarnalarımızı suya attıktan sonra makarnalarımızın birbirine yapışma ihtimalini engelleyebilmek için makarnayı bir yarım dakika ya da kırk saniye kadar karıştırınız.
  • Makarnamızı haşlarken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus da makarnanın paketinde yazan süreye dikkat etmektir. Hatta makarnamızı paketinde yazan süreden 2-3 dakika önce kontrol etmemiz en garantisidir. İtalyanların al dante dediği dışı yumuşak içi dişe gelir olan makarna kıvamına gelip gelmediğini tadarak kontrol edebilirsiniz. Aksi takdirde makarnanızın fazla haşlanması yapacağınızın sos ile tam karışıp bütünleşmesini engelleyecek ve makarnanızın tadının biraz kötü olmasına neden olabilecektir.
  • Makarnayı haşladıktan sonra makarna soğuması ya da herhangi başka bir sebepten ötürü su ile yıkanmamalıdır. Makarnamız piştikten hemen sonra makarnayı altından düşürmeyecek kadar küçük delikli bir süzgeç yardımı ile süzülmelidir.
  • Makarnadan süzdüğünüz suyu dökmeyiniz. Bu süzülen suyu yapacağınız sosunuzda kullanmanız güzel olan yemeğinizi mükemmel hale getirecektir.
  • Yapılan sosun fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sos makarnanın içinde yüzer ya da sosun fazla olması yüzünden makarna tadını alamazsınız. Yine yaptığınız sos ile makarnanın iyi karıştığına dikkat ediniz.
Bu makalemizde sizlere makarna haşlamak ile ilgili olarak bazı basit ama yapacağınız makarnanızı mükemmel hale getirebilecek bazı püf noktalar hakkında bilgiler verdik. Söylediğimiz bu ayrıntılara dikkat edip makarna ile tercihinize göre bir sos yaparsanız güzel bir yemek sizleri bekliyor.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makarna Tarifleri ve Malzemeleri

Makarna Tarifleri ve Malzemeleri

İlginizi Çekebilir

Bolonez Soslu Makarna

Bolonez Soslu Makarna

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Domatesli Biberli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Domatesli Biberli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Cevizli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Cevizli Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Sulu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Sulu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Nasıl Yapılır?

Makarna Nasıl Yapılır?

Güncel

Tortellini Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Tortellini Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Burgu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Burgu Makarna Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Makarna Sosları Tarifi ve Malzemeleri

Makarna Sosları Tarifi ve Malzemeleri